Sindrom suhega očesa

Ime “suho oko” je lahko nekoliko zavajajoče, saj je eden od simptomov sindroma suhega očesa, preveliko solzenje. Vse skupaj bo imelo smisel, ko Vam bomo razložili, da obstajata dve vrsti solz, ki jih oko izloča.

Prvi tip, imenovan vlažilne solze, ki nastajajo počasi in neprestano preko celega dne. Vlažilne solze so sestavljene iz mukoze, vode, olja, hranilnih proteinov in protiteles, ki hranijo in varujejo sprednjo površino očesa.

Drugi tip solz, imenovan refleksivne solze, nima veliko vlažilne vrednosti. Refleksivne solze pritečejo takrat, ko nam kaj pade v oko, kadar režemo čebulo, kadar smo v zakajenem prostoru ali kadar po nesreči opraskate svoje oko. Refleksne solze pritečejo v tako velikih količinah, da jih odvodni sistem ne uspeva dovolj hitro posrkati, zato se izlijejo iz očesa na lice. Prav tako pa refleksivne solz pritečejo, kadar oko ne proizvaja dovolj vlažilnih solz, zato imate suho oko.

Prikaz sindroma suhega očesa

Prikaz sindroma suhega očesa

Simptomi sindroma suhega očesa:

  • Solzenje oči
  • Občutek peska in rezanja v očesu
  • Oči pečejo in srbijo
  • Vid, ki postane zamegljen po branju, gledanju TV ali uporabi računalnika
  • Rdeče in vnete oči, ki proizvajajo preveč mukoze

 Vzroki nastanka sindroma suhega očesa:

  • Starost: Medtem ko se staramo, žleze v očesu proizvajajo manj olja. Olje preprečuje izhlapevanje solz iz očesa. Zmanjšana proizvodnja olja dovoli solzam prehitro izhlapevanje, ki nato izsuši oko.
  • Bolezni kot so diabetes, Sindrom Sjorgen (zmanjšanje količine solz, sline, težave s sklepi, na roženici se pojavijo spremembe, epitel se lušči v obliki svaljkov, prebavne težave.Pojavlja se v starejši dobi in je pogostejši pri ženskah) in Parkinsonovi bolezni.
  • Hormonske spremembe, posebej po menopavzi.
  • Predpisana zdravila: zdravila za višanje krvnega pritiska, antihistaminiki, diuretiki, antidepresivi, uspavalne tablete in tablete proti bolečinam. Zdravila brez recepta: zdravila za prehlad, alergijo, slabost, spanje.
  • Vroča, suha ali vetrovna klima: visokogorje, klima, dim.
  • Branje, uporaba računalnika in gledanje TV.
  • Kontaktne leče.
  • Operacija na očesu: operacije, ki vključujejo LASIK, lahko povzročijo sindrom suhega očesa.
  • Vnetja: Zadnje raziskave poročajo, da lahko tudi vnetja povzročajo sindrom suhega očesa, zaradi neuravnoteženosti “dobrih” in “slabih” maščob.

Zdravljenje Sindroma suhega očesa

Najpogostejše zdravljenje je uporaba umetnih solz, ki nadomesti pomanjkanje naravnih vlažilnih solz. Umetne solze so v tekoči obliki, v dalj trajajoči obliki gela, ali dolgo trajajoči obliki olja, ki je največkrat priporočen ponoči. Različne vrste umetnih solz so dosegljive brez recepta. Umetne solze, se lahko uporabljajo tolikokrat na dan, kot želite, v količinah, ki jih želite. Od nekaj krat dnevno, do vsakih nekaj minut, vendar je dobro če sledite načrtu, ki vam ga je predpisal zdravnik.

Kadar so vzrok sindroma suhega očesa infekcije, vnetja vek, ali zamašene oljne žleze, bo uporabljena posebna očiščevalna tehnika in predlagan antibiotik. Prav tako pomaga izogibanje vročim, suhim ali vetrovnim okoljem in vlaženje zraka doma ali v pisarni.

Zamašitev solzega voda je zdravljenje sindroma suhega očesa, ki bo omogočila očesu učinkovitejšo izrabo vlažilnih solz, ki jih oko še proizvaja.

 

Še nekaj pogostih vprašanj iz odročja suhega očesa  za revijo Zdravje

 

  1. Ali je res , da se težave s suhimi očmi najpogostej pojavljajo pri ženskah po 40 letu starosti, morda zaradi uporabe ličil, nošnje kontaktnih leč ali česa drugega

suhe oci se res bistveno pogosteje pojavljajo pri zenskah kot pri moskih, vzrok je predvsem v hormonskem stanju zensk. Pogost pojav suhih oci v obdobju od 35 do 45 let je pri zenskah gotovo povezan s spremenjenim hormonskim stanjem, v menopavzalnem obdobju, pa je pojav suhih oci zopet prisoten. Licila in uporaba kontaktnih lec, ce se pravilno uporabljajo, nebi smela voditi do suhih oci.

  1. S kaksnimi tezavami vas obiscejeo ljudje v povezavi s suhim ocesom in ali bi lahko te tezave resili tudi sami

Ljudje prihajo k nam v povezavi s suhimi ocmi najpogosteje zaradi rdecih, drazenih oci, obcutka tujka ali peska v oceh, obcasnega slabsega vida, obcasnega pretiranega solzenja, zalepljenih oci zjutraj, otezkocenega gledanja racunalnika, televizije. To so najpogostejse tezave, ki so vse posledica presuga ocesa. Zelo pomembno je, da se pacieti obrnejo na oftalmologa cimprej, saj lahko pogosto s pravilnim zdravljenjem, ki pa ni vedno samo dajanje umetnih solz, tezave resimo ali omilimo. Suho oko je namrec kronicno stanje, ki se zdravi dolgotrajno in razlicno agresivno od posameznika do posameznika. Nekdo, ki je poskusil ze vso mogoco terapijo suhega ocesa, morda potrebuje posebno zdravilo, ciklosporin brez konzervansov (Restaziz), ki ga je v SLO zelo tezko dobiti, pa odlicno pomaga v dolocenih primerih, ali pa naprimer sondiranje meibomovih zlez, ki se redko izvaja v SLO, saj je postopek reltivno zamuden, ali okluzijo solznih izvodil, ki je relativno enostaven operativni postopek, in lahko mocno olajsa simtome. Terapija je pri suhem ocesu lahko zelo razlicna od posameznika do posameznika, katera je za nekoga najprimernejsa, pa se ugotovi pri natancnem pregledu pri oftalmologu.

  1. Kdaj je potrebno zdravljenje suhega ocesa

Suho oko je lahko suho iz vec razlogov. Ce je vzrok v nepravilnem solznem filmu je zdravljenje potrebno takoj, kot tudi v primeru premajhne bazicne produkcije solz. Obcutek suhosti ocesa se lahko namrec pojavi tudi pri ljudeh z zadostno kolicino solz, vendar je sestava solz nepravilna. Solzni filim je sestavljen iz treh plasti, najblizje ocesu je plast sluzi, ki jo tvori veznica, sredinska plast je vodna plast, ki predstavlja kar 90 % solznega filma, na vrhu pa je lipidna plast, ki jo tvorijo zleze na robovih spodnje in zgornje veke, ta plast preprecuje prehitro izhlapevanje vodne plasti solznega filma. Pri vnetju robov vek, blefaritisu, je prizadeta prav ta lipidna plast solz. Taksno oko je potrebno zdraviti dolgotrajno. Obstajajo tudi stevilne sistemske bolezni, pri katerih se pojavlja suho oko, nekatera zdravila kot antidepresivi, antihistaminiki, uspavala, opiatni analgetiki, tudi povzrocajo pojav suhih oci kot tudi nekatere ocesne bolezni kot entropij, ektropij, zmanjsano mezikanje. Povsod v teh primerih je zdravljeneje potrebno.

  1. Kaj pa kirurska terapija suhega ocesa

Kirurski poseg je vcasih potreben vendar je to redko. V izjemnih okoliscinah je potrebno delno ali poplnoma zasiti veke skupaj oz. narediti tarzorafijo, pokriti rozenico z amnijsko membrano, res redko je potrebna celo keratoplastika oziroma presaditev rozenice. To so tezke operacije, ki se vrsijo samo v izredno teskih primerih komplikacij zaradi suhih oci. Pogosto pa se odlocimo za manjsi poseg vstavitve cepkov v izvodilo solz na spodnji veki. Ti cepi so lahko kolagenski, ki se resorbirajo v 3 mesecih ali silikonski, ki so trajni. Sondiranje meibomovih zlez je tudi operativni postopek, ki ga izvajamo v primeru blefaritisa, ki povzroci suho oko. Operativna terapija se izvaja obicajno sele po tem, ko je vsa ostala terapija nezadostna.

  1. Kaj lahko sami naredimo proti tezavam s suhim ocesom

Samo pomoc je zelo pomembna, primerna vlaznost v prostorih kjer se nahajamo, vlazenje prostorov, izogibanjem klimatiziranim prostor, izogibanju pihanju klime direktno v glavo ko se vozimo z avtom, vetru, nosnja zasictnih ocal, ko smo zunaj na mrazu , vetru ali soncu, ocala naj imajo zascito tudi pri strani, ko smo v bazenu nosimo zascitna plavalna ocala, ko smucamo se zascitimo z ocali…. Nekateri pacienti sami povejo, da je stanje oci v Bohnju naprimer bistveno boljse kot v Ljubljani, ker je vlaga tam bistveno vecja v ozracju. Kapljice so v pomoc, niso pa edina resitev. Res pa je, da moramo uporabljati kapljice brez konzervansov vedno, ko je frekvenca aplikacij umetnih solz vec kot 2x dnevno, saj pri dolgotrajni veckratdnevni uporabi kapljic s konzervansi, le ti lahko povzrocijo dolocene okvare ocesa.

  1. Ali iamjo ljudje z dioptrijo bolj suho oko

Da bi imeli ljudje z visjo dioptrijo vec tezav s suhim ocesom ni res, je pa res da pogosteje obiskujejo oftalmologa, ki lahko prej odkrije tezave. Ce pa zaradi napacno predpisanih ocal slabo vidis in zato bolj strmis v besedilo, ki je pred tabo, da ga stezka le preberes, pri tem bistveno manj utripas z vekami oz. mezikas, v tem primeru pa je suho oko lahko pogostejsa tezava. Veckrat recem mojim pacientom naj cim manj bulijo, pri gledanju televizije, branju, voznji avta, ali vedno , ko se skoncentriramo na nekaj, je stevilo utipanj vek v minuti bistveno zmanjsano, kar pa lahko vodi v tezave suhega ocesa. Po lasarski operaciji korekcije dioptrije pa so tezave z suhim ocesom zelo pogoste in skoraj vedno vsaj nekaj mesecev po operaciji izrazite.

 

  1. Kaj pa je Sjegernov sindrom, ali vedno vodi v suho oko

Sjogernov sindrom je vnetna avtoimuna bolezen, ki se pojavlja najpogosteje pri zenskah v srednjih letih (90 % se je pojavi pri zenskah starih od 35 do 45 let). Pogosto je sekundarna, kar pomeni, da je v povezavi z drugo sistemsko boleznijo (npr.revmatoisni artritis, SLE) ali kot samostojna bolezen. Znacilno so prizadete vse sluznice v telesu, najhuje pa prav oci in usta. Zdravljenje je z blazenjem tezav zaradi suhosti sluznic pri hudih oblikah pa tudi z imunosupresivi, kortikosteridi drugimi sistemskimi zdravlil. Bolezen sicer ni nevarna je pa hudo nadlezna. Diagnozo se postavi z razlicnimi testi, tudi ocesnimi.

  1. Kaj lahko na splosno sami naredimo za svoje oci

Za zdravlje oci lahko sami najvec storimo s preventivo. Uporabljamo soncna ocala, tudi majhni otroci, nosimo kapo s siltom na soncu, jejmo zdravo hrano, ne glejmo na blizino (racunalnik, knjigo, casopis..) vec kot 20 min hkrati in uporabljajmo pravilo 20 min gledanje na blizino ki mu sledi 2 min gledanja na daljavo, med gledanjem na racunalnik ali televizijo zavestno veckrat utirpajmo z vekami, po 40 letu obiscimo oftalmologa tudi ce nimamo nikakrsnih tezav z ocmi.

 

Še nekaj odgovorov za revijo Zdravje

Odgovore sta pripravili dr Marija Ana Schwarzbartl Pfeifer in dr Črnej Alja iz Očesenga Kirurškega centra dr Pfeifer, Barvarska steza 4 , 1000 Ljubljana. V OKC dr Pfeifer imamo v Sloveniji edino samoplacnisko subspecialno ambulanto za suho oko, ki jo vodi dr. Črnej Alja, zdravnica s Harvardske univerze, kjer se je tri leta ukvarjala prav s težavami s suhim očesom.

 

Kaj so vzroki za nastanek suhih oči?

Glavni razlog za nastanek suhi oči je nezadostno delovanje ene od vrst solznih zlež: tistih, ki izločajo vodno ali pa tistih, ki izločajo maščobno plast solznega filma.

 

Kako je oko sestavljeno?

Oko je krogla, vpeta v kosti lobanje z mišicami, da se lahko premika. Tanka plast tkiva, veznica, povezuje oko z vekami in med drugim preprečuje, da bi tujki (kot na primer kontakne leče) prišli za oko. Sprednja stena očesa je prozorna, imenujemo jo roženica, in ima vlogo kot steklo na ročni uri. Roženična površina je prekrita s solznim filmom.

 

Kakšno vlogo ima solzni film?

Solzni film vzdržuje roženico prozorno in gladko, tako da lahko ostro vidimo in je vir kisika za roženico. V solznem filmu najdemu tudi snovi, ki preprečujejo rast bakterij in s tem preprečujejo očesne infekcije.

 

Kakšna je njegova sestava?

Solzni film je sestavljen iz mukozne, vodne in maščobne plasti. Prva izloča molekule, ki varujejo oko pred infekcijami in naredi oko primerno za to, da se lahko vodna plast enakomerno razporedi po površini. V vodni plasti se nato molekule, ki ščitijo oko, zadržujejo. Lipidna plast na vrhu preprečuje izgubo vodne plasti, izsušitev očesa in omogoča gladko drsenje vek čez oko.

 

Kateri dejavniki negativno vplivajo na solzni film?

Negativni dejavniki lahko izvirajo iz telesa, kot so nekatere sistemske bolezni, ki poškodujejo solzne žleze in potem te izločajo manj solznega filma (npr. Sjogrenov sindrom, revmatoidni artritis). Zunanji dejavniki, ki sušijo očesno površino pa so veter, suh zrak, topli prostori, skratka vse, kar pospešuje izparevanje solznega filma.

 

Kaj se dogaja s solznim filmom, ko imamo občutek suhih oči? Kaj povzroči občutek tujka v očeh?

Solzni film se pri suhih očeh tanjša in se mestoma lahko tudi pretrga. Nastajajo lahko drobni defekti na očesni površini. Zato so živčna vlakna v roženici bolj izpostavljena okolici, ki jih draži in povzročajo neprijeten občutek, občutek pikanja in tujka v očeh, lahko tudi srbenje.

 

Kdo pregleda kakovost solznega filma oziroma s kom se lahko posvetuje o njem?

Kakovost solznega filma lahko določi oftalmolog z vrsto testov, ki jih opravi v ambulanti. Oftalmolog ugotovi, katera od plasti solznega filma je poškodovana ali nezadostna in glede na to priredi terapijo individualno za pacienta. Napačno je misliti, da so za vsako suho oko dovolj kapljati samo umetne solze. Včasih je to res zadostna terapija, mnogokrat pa še zdaleč ne. V OKC dr. Pfeifer deluje subspecialna Ambulanta za suho oko, ki jo vodi dr. Alja Črnej, ki se je zadnja 3 leta izobraževala na Harvardski fakulteti v Bostonu posebej na tem področju.

 

So na obravnavanem področju novosti?

Na področju suhega očesa prihajajo vsako leto nove terapije. V prvi vrsti so to nove umetne solze za tiste, ki imajo blažjo obliko suhega očesa, kjer je prisotno sam opomanjkanje vodne komponente solznega fima. Obstaja precej novih terapij za bolj napredovalo obliko suhega očesa in za tiste s tanjšo maščobno plastjo. Terapija suhega očesa je stopenjska in se začne z najblažjimi možnimi zdravili. Na Harvardski univierzi se posebaj natancno spremljajo vse novosti , jih testirajo , tako so nam najnovejša odkritja in terapije sedaj dostopne tudi v Sloveniji.

 

Katere operacije oči vplivajo na zmanjšanje solznega filma?

Vsak poseg na roženici lahko vpliva na solzni film, začasno ali bolj dolgotrajno. Operacija sive mrene je primer, ko lahko ima bolnik po operaciji večje težave s suhimi očmi in te preidejo v nekaj tednih, redko mesecih. Določeni laserski posegi na očeh, še posebej tisti, kjer se naredi z laserjem roženični pokrovček so bolj problematični, ker lahko ima pacient po takem posegu suhe oči celo življenje. Obstajajo pa tudi laserki posegi, ki ne povzročajo suhih oči in ti so bolj priporočljivi.

 

Kako si lahko pomagamo, če imamo občutek suhih oči?

Če imamo redkokdaj občutek suhih oči (npr. v avionu, na vetru), si lahko pomagamo z umetnimi solzami v tistem času, ko smo izpostavljeni takšnim zunanjim vplivom. Pomembno je, da uporabimo umetne solze brez konzervansov.

Če pa se občutek suhih oči pojavlja bolj pogosto ali celo vsak dan, je zelo priporočljivo obiskati oftalmologa, ki se še posebaj ukvarja s tem področjem, da se ugotovi vrste suhega očesa in predpiše ustrezna terapija, ki pa je lahko od posameznika do posameznika močno različna .

 

Ali lahko s kapljicami vplivamo na solzni film?

Z umetnimi solzami povečamo debelino solznega filma in ga stabiliziramo. Druge kapljice za oko, kot so antibiotiki in protivnetna zdravila, pa lahko solzni film tanjšajo in ga celo poškudujejo. Zato je zelo pomebno, katere kapljice kapamo in kolikokrat na dan, da si morda ne delamo škode na solznem filmu.

 

Kakšne izdelke za zdravljenje suhega očesa poznamo?

Za zdravljene suhega očesa obstaja poleg umetnih solz cela vrsta kapljic z različnimi zdravilnimi učinkovinami (od kortikosteroidov do kemoterapavtikov), ki zmanjšujejo vnetje na očesni površini, ki je v suhem očesu kronično prisotno. Pogosto kapljice niso kar tako dostopne in je potrebno tudi pravilno predpisati in uporabljati. Dodatno pa obstajajo naprave in postopki za odmaševanje solznih žlez v vekah, ki pa se v Sloveniji kar premalo uporabljalo, saj jih zavarovalnica ne plačuje in so na voljo zgolj kot samoplacniški posegi.

 

 

INCIDENCA SUHEGA OČESA IN BLEPHARITISA PRI PACIENTIH PREDVIDENIH ZA OPERACIJO SIVE MRENE V OČESNEM KIRURŠKEM CENTRU DR. PFEIFER

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>