Rdeče oko ali konjunktivitis
Konjunktivitis je vnetje veznice – tanka prozorna membrana, ki pokriva površino notranje veke in sprednji del očesa. Ima veliko majhnih krvnih žilic, prav tako pa vlaži oko in ga varuje medtem, ko se premika v svoji votlini. Ko se veznica vname, začnemo govoriti o konjunktivitisu.
Bakterijski konjunktivitis povzroča otekanje veke in rumenkast izloček. Lahko se pojavlja srbečica in motna površina veke. Je zelo nalezljiv in se rad prenaša preko okuženih rok, brisač in robčkov, na ostale člane družine.
Simptomi konjunktivitisa:
- rdeče oči, ki se rade solzijo,
- vnete veke,
- zamegljen vid in občutek peska v očeh,
- gnoju podoben izcedek iz očesa,
- motna površina vek.
Kako lahko preprečimo konjunktivitis?
Preventivni ukrepi, kot so: redno umivanje rok, uporaba čistih robčkov in izogibanje ljudem obolelim za vnetjem veznice, lahko pomagajo k temu, da se bolezen ne širi. Otroci velikokrat zbolijo, ker imajo slabšo higieno.
Če ste vi ali kdo iz vaše družine obolel, sledite naslednjim korakom s katerimi boste preprečili širjenje bolezni
- Vsakokrat ko se dotaknete oči, tudi, ko si dajete zdravila, si temeljito umijte roke.
- Operite blago, ki se je dotikalo vaših oči, vključno z oblačili, brisačami in prevlekami za blazine.
- Ne delite kozmetike z drugimi in če je konjunktivitis povzročen z bakterijo ali zvirusom, morate vso kozmetiko zavreči, ter jo po zdravljenju zamenjati z novo.
- Ne dotikajte se inficiranega očesa, ker boste bolezen prenesli še na drugo oko.
Diagnosticiranje konjunktivitisa
Zdravnik bo s pregledom takoj ugotovil vašo bolezen.
Zdravljenje konjunktivitisa
Antibiotične kapljice in obkladki lahko omilijo nelagodje in očistijo infekcijo znotraj enega tedna. Včasih se vnetje ne odziva na osnovno zdravljenje s kapljicami, zato se v teh redkih primerih, opravi ponoven pregled oči. Kadar je infekcija zelo huda, zdravnik predpiše oralne antibiotike. Če je konjunktivitis nezdravljen, lahko povzroči resne komplikacije, kot so infekcije roženice, vek in solzevodov.